- Norman County Raceway -
Thursday, August 10, 2006

ANOTHER CROWD OF OVER 600 PAID ATTENDANCE, 89 CARS AND THE WORLDS NUMBER ONE TRACK CHASER CAME TO THE NORMAN COUNTY RACEWAY THURSDAY NIGHT. RANDY LEWIS OF SAN CLEMENTE CALIFORNIA AND HIS WIFE CAROL ATTENDED THE NORMAN COUNTY RACEWAY THURSDAY NIGHT, THIS STOP WAS NUMBER 1,088 FOR THE TRACK CHASER WHO WAS VISITING HIS 32ND STATE THIS YEAR.
HERE'S THE RACE RESULTS FOR THE NORMAN COUNTY RACEWAY THURSDAY NIGHT RACING.

FOUR CYLINDERS, HEAT ONE: FIRST SCOTT BECKMAN, MAHNOMEN, SECOND MARCUS LUNDON, MAHNOMEN, THIRD JOE HALBERG, MAHNOMEN.
HEAT TWO: FIRST JASON REINKE, MOORHEAD, SECOND DON BYFUGLIEN, ROSEAU, THIRD DUANE OPDAHL, FERTILE.
HEAT THREE: FIRST DANNY WESTMAN, GREENBUSH, SECOND BILL BECKMAN, MAHNOMEN, THIRD WAYNE NIEME, FELTON.

FEATURE RESULTS, FIRST DANNY WESTMAN, SECOND JASON REINKE, THIRD BILL BECKMAN, FOURTH MARCUS LUNDON, FIFTH SCOTT BECKMAN.
PURE STOCKS, HEAT ONE: FIRST KEN CRANE, MAHNOMEN, SECOND DAVE REIGERT, GLYNDON, THIRD KODEY HEGREBERG, HALSTAD.
HEAT TWO: FIRST ANDY KAPPES, ADA, SECOND PAUL OLSON, BARNESVILLE, THIRD DAN BECKMAN, MAHNOMEN.
FEATURE RESULTS: FIRST ANDY KAPPES, SECOND DEAN LUNDON, MAHNOMEN, THIRD DAN BECKMAN, FOURTH KEN CRANE, FIFTH FRANCIS LUNDON, JUNIOR. MAHNOMEN.

MOD FOURS, HEAT ONE: FIRST JUSTIN BJORKLUND, SACRED HEART, SECOND ANDY DETERS, WAITEPARK, THIRD BRYAN DYRDAHL, BAGLEY.
HEAT TWO: FIRST MATT GRESETH, FARGO, SECOND MATT OHNSTAD, HARWOOD, THIRD STEVE JOHNSON, ALEXANDRIA.
HEAT THREE: FIRST SHAYNE LASKE, MOORHEAD, SECOND CORRY VANMIL, LAKEPARK, THIRD TYLER ELSER, FARGO.
FEATURE RESULTS: FIRST MATT GRESETH, SECOND SHAYNE LASKE, THIRD BRYAN DYRDAHL, FOURTH JESSE YARMON, PAYNESVILLE, FIFTH JUSTIN BJORKLUND.

MIDWEST MODS: HEAT ONE: FIRST TRAVIS SAUER, DALTON, SECOND DANNY STREM, FERTILE, THIRD BROCK GRONWOLD, FERGUS FALLS.
HEAT TWO: FIRST ARVID BRODEN, GARY, SECOND KARL TOLLEFSON, BELTRAMI, THIRD GARY SONSTELIE, WINGER.
HEAT THREE; FIRST JASON GRIMES, VALLEY CITY, SECOND CRAIG ENGELSTAD, BELTRAMI, THIRD BLAKE BORGEN, PERLEY.
FEATURE RESULTS: FIRST JASON GRIMES, SECOND TRAVIS SAUER, THIRD CRAIG ENGELSTAD, FOURTH ARVID BRODEN, FIFTH BROCK GRONWOLD.
SUPERSTOCKS, HEAT ONE: FIRST KYLE PETERLIN, HIBBING, SECOND BRENT PAULSKAMP, WAHPETON, THIRD TIM VERALRUD, HORACE.
HEAT TWO: FIRST RYAN AHO, CHISHOLM, SECOND STEVE BEACH, EAGLEBEND, THIRD DAN BAUER, MENTOR.
FEATURE RESULTS: FIRST STEVE BEACH, SECOND RYAN AHO, THIRD KYLE PETERLIN, FOURTH BRENT PAULSKAMP, FIFTH AUSTIN BRODEN, GARY.
MODIFIEDS, HEAT ONE: FIRST ANDREW GORDON, MURDOCK, SECOND MARK TRAUTNER, MAHNOMEN, THIRD RICK JACOBSON, WILTON.
HEAT TWO: FIRST KEVIN YEAGER, BRAINERD, SECOND MICHAEL GRESETH, HARWOOD, THIRD STEVE PFEIFER, WEST FARGO.
HEAT THREE: FIRST BLAKE JETVIG, HAWLEY, SECOND DEV MALMLOV, MOORHEAD, THIRD MIKE TIANI, NEWFOLDEN,
FEATURE RESULTS; FIRST ZACH JOHNSON, LOWRY, SECOND RICK JACOBSON, THIRD DEV MALMLOV, FOURTH BLAKE JETVIG, FIFTH MARK TRAUTNER.
THE NORMAN COUNTY RACEWAY HAS FOUR WEEKS OF RACING REMAINING ON THE SCHEDULE. RACES ARE SCHEDULED EACH THURSDAY NIGHT WITH THE FUN IN THE FLATLANDS TWO NIGHT SPECIAL, SEPTEMBER 7TH AND 8TH. EACH WEEK, PIT GATES OPEN AT 4:30, HOT LAPS AT 6:30 AND RACING AT 7PM. EVERY THURSDAY NIGHT FROM 6 TO 7 KRJB 106.3FM HAS THE RACENIGHT PREVIEW LIVE FROM THE "NCR". EVERY FRIDAY MORNING AT 11AM, KRJB 106.3FM HAS THE NORMAN COUNTY RACE RESULTS PROGRAM.
WE'LL SEE YOU NEXT THURSDAY AT THE NORMAN COUNTY RACEWAY, WHERE THE BIG BOYS COME TO PLAY!!!
eeo report

Copyright 2014 R&J Broadcasting Inc.