- Norman County Raceway -
Thursday, June 15, 2006

THURSDAY NIGHT RACING RETURNED AFTER ONE WEEK OFF DUE TO A RAINOUT.... A SEASON HIGH TURNOUT FOR RACE CARS AND ANOTHER GOOD CROWD AT THE NORMAN COUNTY RACEWAY FOR THE THURSDAY NIGHT SHOW IN ADA. DANNY WESTMAN OF GREENBUSH WON HIS SECOND FEATURE IN AS MANY RACEWEEKS IN THE NOPA FOUR CYLINDERS. CHAD OHNSTAD PLEASED HIS FOLLOWERS WITH THE MOD FOUR FEATURE WIN IN THE MOD FOUR SPECIAL SPONSORED BY QUALITY ENGINES OF FARGO. DAN BECKMAN PUT SMILES ON THE FACES OF THE MAHNOMEN DRIVERS' FANS WITH THE PURESTOCK FEATURE WIN. JASON GRIMES OF VALLEY CITY OVERPOWERED EVERYONE TO CLAIM THE MIDWEST MODS FEATURE. STEVE BEACH TOOK ANOTHER FEATURE WIN IN THE SUPERSTOCKS AND DEV MALMLOV OF MOORHEAD HELD OFF ALL CHALLENGERS IN THE A-MODIFIEDS.

HERE'S THE RACE RESULTS:
FOUR CYLINDERS, HEAT ONE: FIRST-- DON BYFUGLIEN, ROSEAU, SECOND-- BRUCE TORKELSON, TWIN VALLEY, THIRD--- MARCUS LUNDON, MAHNOMEN
HEAT TWO: FIRST-- DANNY WESTMAN, GREENBUSH, SECOND-- SCOTT BECKMAN, MAHNOMEN, THIRD-- STACY PEDERSON, ADA

FEATURE RESULTS: FIRST, WESTMAN, SECOND BECKMAN, THIRD PEDERSON, FOURTH ERIC LUNDON OF WAUBUN, FIFTH, JOE HALBERG OF MAHNOMEN.

MOD FOURS, HEAT ONE: FIRST-- MATT GRESETH,FARGO, SECOND-- CORRY VANMIL, LAKEPARK, THIRD-- JEFF ROHRICH,
HEAT TWO, FIRST-- DENNIS CHARLES, SECOND-- PAT SCHNEIDER, THIRD-- JOSH ABRAHAMSON, MOORHEAD.
HEAT THREE, FIRST-- CHRIS HOLTE, HORACE, SECOND-- CHAD WEST, THIRD-- GEORGE SIMMENS, ROBERTS WISCONSIN.

FEATURE RESULTS: FIRST MATT OHNSTAD, HARWOOD, SECOND-- DENNIS CHARLES, THIRD-- MATT GRESETH, FARGO,, FOURTH-- CORRY VANMIL, LAKEPARK, FIFTH-- CHRIS HOLTE

PURESTOCKS, HEAT ONE: FIRST-- KEN CRANE, MAHNOMEN, SECOND-- BRAD LEE, DILWORTH, THIRD-- ANDY KAPPES, ADA
HEAT TWO: FIRST-- PAUL OLSON, BARNESVILLE, SECOND-- FRANCIS LUNDON JUNIOR, MAHNOMEN, THIRD-- STEVE HALBERG, MAHNOMEN.
FEATURE RESULTS: FIRST-- DAN BECKMAN, MAHNOMEN, SECOND-- FRANCIS LUNDON JUNIOR, MAHNOMEN, THIRD-- DEAN LUNDON, MAHNOMEN, FOURTH-- PAUL OLSON, BARNESVILLE, FIFTH-- BILL OXTON.

MIDWEST MODS, HEAT ONE: FIRST TRAVIS SAUER, DALTON, SECOND-- DANNY STREM, FERTILE, THIRD-- JASON GRIMES, VALLEY CITY.
HET TWO: FIRST-- ARVID BRODEN, GARY, SECOND-- CRAIG ENGELSTAD, FERTILE, THIRD-- RON SAUER, DALTON
HEAT THREE: FIRST- BLAKE BORGEN, PERLEY.. SECOND-- JAKE BITKER, HALSTA, THIRD-- GARY SONSTELIE WINGER

FEATURE RESULTS: FIRST-- JASON GRIMES, VALLEY CITY, SECOND-- CRAIG ENGELSTAD, FERTILE, THIRD-- KARL TOLLEFSON, BELTRAMI, FOURTH-- BLAKE BORGEN, PERLEY,
FIFTH-- RON SAUER, DALTON

SUPERSTOCKS, HEAT ONE: FIRST-- STEVE BEACH, EAGLEBEND, SECOND-- CORKY THOMAS, FARGO, THIRD-- BRENT PAULSKAMP,WAHPETON.
FEATURE: FIRST- STEVE BEACH, EAGLEBEND, SECOND--PAUL ENGELSTAD, BELTRAMI, THIRD- CORKY THOMAS, FARGO, FOURTH-- BRENT PAULSKAMP, WAHPETON, FIFTH, RYAN GILBERTSON, ADA

MODIFIEDS, HEAT ONE: FIRST-- RICKY JACOBSON, WILTON, SECOND-- CHAD OHNSTAD, HARWOOD, THIRD-- DEV MALMLOV, MOORHEAD
HEAT TWO: FIRST MARK TRAUTNER, MAHNOMEN, SECOND-- JAMIE TRAUTNER, MAHNOMEN, THIRD-- STEVEN PFIEFER, WESTFARGO.

FEATURE: FIRST-- DEV MALMLOV, MOORHEAD, SECOND-- ALEX ENGELSTAD, BELTRAMI, THIRD-- RICKY JACOBSON, WILTON, FOURTH-- DAVID RIOPELLE, ARGYLE, FIFTH--MARK ESALA, NEWFOLDEN.

NEXT WEEK THURSDAY, JUNE 22ND WILL BE THE REGULAR THURSDAY RACING PROGRAM DURING THE NORMAN COUNTY FAIR. THERE WILL BE A SPECIAL RACE PROGRAM WITH THE NOSA OUTLAW SPRINTS ON SATURDAY JUNE 24TH DURING THE NORMAN COUNTY FAIR.

IN ADDITION, THE NORMAN COUNTY FAIR 150 LAP ENDURO IS WEDNESDAY, JUNE 21ST. THE NORMAN COUNTY FAIR DEMOLITION DERBY FOR CARS AND PICKUPS IS FRIDAY, JUNE 23RD DURING THE NORMAN COUNTY FAIR IN ADA, MINNESOTA.

WE'LL SEE YOU AGAIN NEXT WEEK , PITGATES OPEN AT 4:30, HOTLAPS AT 6:30 AND RACING AT 7PM AT THE NORMAN COUNTY RACEWAY, "WHERE THE BIG BOYS COME TO PLAY"!
eeo report

Copyright 2014 R&J Broadcasting Inc.